Opublikowany przez: Monika C.
Autor zdjęcia/źródło: familie.pl/artykul/Kolka-co-na-kolki-niemowlece,7263,1.html
W 2. miesiącu życia dziecka niemalże codziennie można zaobserwować drobne zmiany w rozwoju fizycznym i emocjonalnym dziecka. Na początku 2. miesiąca maluch w zauważalny sposób zmienia swój wygląd - na rączkach i nóżkach pojawiają się typowe dla niemowlaka fałdki. Z noworodka staje się niemowlęciem.
Spis treści:
2. miesiąc życia dziecka: rozwój fizyczny
2. miesiąc życia dziecka: rozwój psychiczny
2. miesiąc życia dziecka: jak wspierać rozwój niemowlaka
2. miesiąc życia dziecka: co może niepokoić
ZOBACZ TAKŻE: Pierwsze wakacje noworodka - o tym musisz pamiętać!>>
W pierwszych miesiącach rozwój fizyczny dziecka jest bardzo dynamiczny. W 2. miesiącu życia niemowlak zaczyna być bardziej ruchliwy w porównaniu z etapem noworodkowym. W rozwoju fizycznym obserwujemy przede wszystkim rozwój dużej motoryki:
odruch szermierza (toniczno-szyjny) - niemowlę położone na plecach rusza kończynami i układa się asymetrycznie, tzn. obracając główkę w jedną stronę, prostuje rączkę po tej samej stronie, a zgina po przeciwnej – odruch zazwyczaj pojawia się ok. 6 tygodnia i zanika po 3-4 miesiącach,
leżąc na plecach, próbuje unosić główkę,
niemowlak zaczyna prostować, zgięte do tej pory, nóżki,
coraz częściej zaczyna otwierać piąstki i prostować paluszki,
próbuje podpierać się na zgiętych ramionach i unosić główkę - większość maluchów potrafi utrzymać główkę przez ok. 10 sekund,
>>>Czytaj też: Masz prawo do karmienia piersią w miejscach publicznych!
wpatruje się w umieszczone niedaleko przedmioty lub w twarze rodziców, kiedy przy nim są,
wsłuchuje się w dochodzące odgłosy i odwraca w ich kierunku główkę,
2-miesięczne niemowlę zaczyna się świadomie uśmiechać,
maluch zaczyna “gruchać”, czyli wydawać dźwięki typu “eee”, “aaa” czy “eeche” - nazywamy to początkiem komunikowania się,
pod koniec 2. miesiąca życia maluszek potrafi przez chwilę utrzymać podaną mu zabawkę i pilnie się jej przyglądać,
trzymany na rękach niemowlak jeszcze nie trzyma sztywno i pewnie główki, dlatego należy ją delikatnie podtrzymywać.
W porównaniu z noworodkiem, który większą część doby przesypiał albo płakał, 2-miesięczny niemowlak podczas czuwania rozgląda się i coraz więcej rozumie. Powoli ustala się jego rytm dobowy - śpi w określonych godzinach, zaczynasz się też orientować, kiedy najlepiej wychodzić na spacer, a kiedy się bawić. W nocy budzi się o zbliżonych porach na karmienie.
>>> Czytaj też: 1 miesiąc życia dziecka: co potrafi, najczęstsze dolegliwości noworodka oraz rozwój fizyczny i emocjonalny noworodka
Kiedy dziecko nie śpi, zaczyna się rozglądać, przyglądać zabawkom umieszczonym w pobliżu. Dużym zainteresowaniem cieszą się teraz mobile nad łóżeczkiem, kolorowe przedmioty znajdujące się w zasięgu wzroku. Maluch odwraca główkę w stronę okna lub źródła światła. Coraz baczniej przygląda się mamie podczas karmienia, przewijania, kąpieli i ubierania.
Maluszek zaczyna rozpoznawać głosy - potrafi reagować na głos mamy, która nie jest w zasięgu jego wzroku.
W 2. miesiącu życia maluch robi się coraz bardziej towarzyski. Lubi być na rękach, bo w takiej pozycji może obserwować świat. Teraz jeszcze nie ma dla niego znaczenia, kto go trzyma – jeszcze nie boi się obcych, choć to pewne, że najważniejszą osobą jest mama i przy niej najszybciej się uspokaja. 2-miesięczny niemowlak potrafi już tak okazywać emocje, że mama, która najczęściej z nim przebywa, bezbłędnie je odróżnia - wie, kiedy dziecko się nudzi, chce spać, ma mokrą pieluszkę czy jest głodne.
>>> Czytaj też: 10 KROKÓW do dobrego snu: jak szybciej zasypiać?
Między 6. a 8. tygodniem może zacząć pojawiać się kolka, czyli ból brzuszka. Charakterystycznym objawem jest napadowy płacz, którego nie można ukoić. Staraj się zmieniać maluszkowi pozycję, przytulaj. Czasem pomaga ciepła kąpiel. Bolesne kolki skończą się, kiedy układ pokarmowy osiągnie dojrzałość.
Postępy motoryczne - kładź niemowlę na macie edukacyjnej, by kształtował i rozwijał mięśnie, sięgając po zabawki i był zmuszony do unoszenia główki. Ulubione zabawki codziennie umieszczaj po innej stronie łóżeczka - maluch będzie musiał odwracać główkę w różnych kierunkach.
Umiejętności poznawcze - noś maluszka na rękach, pokazując różne rzeczy, śpiewaj mu piosenki i pokazuj zabawki tak, by powoli przesuwał za nimi wzrokiem.
Zdolności społeczne - reaguj na jego “zaczepki” - twój niemowlak będzie wiedział, że to sposób na okazywanie zainteresowania. Odpowiadaj mu tymi samymi dźwiękami, w ten sposób zacznie rozumieć, że naśladowanie jest fajną zabawą i można się czegoś nauczyć. Moduluj głos, pokazując nowe zabawki, widok za oknem itp.
Postaw na dobrą pielęgnację, która zadba o prawidłowe nawilżenie i odżywienie skóry maluszka.
Ciemieniucha – czasem w 2. miesiącu życia dziecka na główce pojawiają się żółte łuski, które nie chcą schodzić podczas mycia. Nie denerwuj się. To ciemieniucha - nie jest bolesna, ani niebezpieczna dla dziecka. Należy jej się pozbyć ze względów higienicznych.
Stopy skierowane do środka – to efekt ułożenia dziecka w brzuchu mamy. Stópki w ciągu najbliższych miesięcy powinny przyjąć prawidłowe ułożenie.
Niezstąpienie jąder - u niektórych chłopców jądra jeszcze nie zstąpiły do moszny. Nie denerwuj się, obserwuj, jeśli nie zstąpią w ciągu kilku miesięcy lub do 1. urodzin - wtedy porozmawiaj z lekarzem.
Bibliografia:
Pierwszy rok życia dziecka - Eisenberg A., Murkoff H. E., Hathaway B.S.N.,Rebis, Poznań 1999
Świat noworodka - Maurer, D., Maurer Ch., PWN, Warszawa 1994
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.